Zrkadlovka

Zrkadlovka nie je len samotný fotoaparát. Jedná sa o ucelený systém fotoaparátu, objektívov, bleskov a iného príslušenstva. Široká ponuka umožňuje prispôsobiť výbavu konkrétnym požiadavkám fotografa.

Zrkadlovka prináša najlepší obrazový výstup zo všetkých spomínaných kategórií fotoaparátov. Najlepšie si poradí pri snímaní za nízkej hladiny osvetlenia. Dosahuje aj najvyššiu rýchlosť zaostrovania a odozva spúšte je takmer okamžitá.

V ponuke sú fotoaparáty pre začiatočníkov, ktoré sa ovládajú takmer rovnako jednoducho ako kompakty. Ak však užívateľove nároky na funkčnosť a kvalitu vzrastú, môže siahnuť po vyššom modeli alebo doplniť výbavu o ďalšie objektívy, či blesk.

Najväčšou prekážkou pre ešte väčšie rozšírenie zrkadloviek aj medzi bežnými užívateľmi sú tak skôr väčšie rozmery a vyššia cena, ako náročnosť na obsluhu.

 

 

Široké portfólio modelov a príslušenstva robí z digitálnej zrkadlovky najuniverzálnejší systém.

 

 

Názov zrkadlovka, správnejšie jednooká zrkadlovka, je daný technickou konštrukciou prenosu obrazu do hľadáčika. Obraz je cez objektív prenášaný do hľadáčika odrazom od zrkadla, premietne sa na matnicu a odtiaľ prechádza cez sklenený pentagonálny alebo zrkadlový hranol a okulár, cez ktorý ho pozoruje fotograf.

 

Aby mohol byť obraz zaznamenaný, musí sa počas expozície zrkadlo zdvihnúť a otvoriť sa závierka. Až potom prejde svetlo z objektívu na snímač. Po ukončení expozície sa závierka zatvorí a zrkadlo sklopí. Počas expozície nie je obraz prenášaný do hľadáčiku.

 

Väčšina zrkadloviek disponuje režimom Live View, kedy fungujú podobne ako kompaktné fotoaparáty. V tomto režime je trvale zrkadlo zdvihnuté a závierka otvorená. Svetlo dopadá na snímač, z ktorého je obraz prenášaný na LCD displej. Počas expozície sa musí zrkadlo najprv sklopiť a závierka zatvoriť a až potom môže byť obraz štandardne nasnímaný.

Nevýhodou Live View snímania je veľmi pomalé zaostrovanie a oneskorenie spúšte, dané nutnosťou dvojitého sklápania zrkadla. Naviac je energeticky náročné a dochádza k prehrievaniu snímača a tým aj k zvyšovaniu šumu na obraze.

 

 

Rez digitálnou zrkadlovkou Canon EOS 500D.

 

Digitálne zrkadlovky sa rozdeľujú podľa veľkosti snímača. Čím väčší snímač, tým vyššia obrazová kvalita ale aj náročnosť na kvalitu objektívov. Najmenší snímač používajú zrkadlovky systému 4/3, najrozšírenejšie sú fotoaparáty so snímačom veľkosti APS-C, Canon má v ponuke aj model so snímačom APS-H. Vrchol komerčne dostupných zrkadloviek tvoria modely s Full Frame snímačom.

Pre najvyššie profesionálne nasadenie sú určené tzv. strednoformátové digitálne zrkadlovky.

Digitálne zrkadlovky sa rozdeľujú do niekoľkých tried, podľa výbavy, technických parametrov, konštrukcie a použitia:

 

Low entry zrkadlovky

 

Čo najmenší, najľahší, jednoduchý na obsluhu a čo najlacnejší. Taký je fotoaparát z triedy Low entry.

 

Vstupné modely určené pre prvý kontakt so svetom zrkadloviek. Horšia ergonómia ovládania a držania je podriadená čo najmenším rozmerom a najnižšej hmotnosti. Oproti vyšším modelom tu chýbajú niektoré funkcie a aj parametre sú slabšie, výbava je jednoducho limitovaná nízkou cenou. Obsluha je podobná skôr pokročilým kompaktom a ultrazoomom.


Amatérske a pokročilé zrkadlovky

 

Pokročilá amatérska zrkadlovka môže mať príkladnú ergonómiu a bohatú funkčnú výbavu.

Vzhľadom na spracovanie nie je ale určená pre náročné profesionálne nasadenie.

 

Oproti Low entry modelom majú väčšiu výbavu, lepšie parametre a aj lepšiu ergonómiu. Tá ale nie je na úrovni poloprofesionálnych modelov. Tieto prístroje sú určené pre fotografov, ktorí už o fotografovaní niečo vedia, ale nemajú vysoké nároky na parametre a spracovanie fotoaparátu. Chcú mať ale fotoaparát pod kontrolou, dostupné všetky podstatné funkcie, aby mohli fotografovať kreatívne a bez väčších obmedzení.

 

Poloprofesionálne a profesionálne zrkadlovky

 

Minimum kompromisov charakterizuje poloprofesionálne zrkadlovky.

 

Najbohatšia funkčná výbava, špičkové spracovanie, najlepšie parametre. Fotoaparáty pre najnáročnejšie použitie. Telo je vyhotovené z kovu, pretesnené voči prachu a vode. Tvar fotoaparátu, veľkosť a rozloženie ovládacích prvkov je podriadené čo najlepšej ergonómii.

 

 

Strednoformátová digitálna zrkadlovka Hasselblad H3D.

Tento fotoaparát bežne v obchode neuvidíte a môžete hovoriť o šťastí, ak ho niekedy uvidíte naživo.

 

 

Zatriedenie zrkadloviek nie je až také jednoduché, niektoré modely sa nedajú presne zaradiť, ležia niekde na pomedzí kategórií.

 

 

Pre

  • široká ponuka modelov pre amatérov, pokročilých a profesionálnych fotografov
  • systém objektívov, bleskov a príslušenstva významne rozširujúci možnosti využitia
  • výborná obrazová kvalita
  • vysoká rýchlosť zaostrovania a celková pohotovosť
  • citlivosť snímača
  • ergonómia ovládania
  • programové a funkčné vybavenie
  • niektoré modely kvalitou videa konkurujú aj profesionálnym filmovým kamerám

 

Proti

  • väčšie rozmery a hmotnosť, hlavne u profesionálnejšej výbavy
  • setové objektívy u amatérskych modelov väčšinou nezodpovedajú kvalite snímača a aj ich rozsah je nedostačujúci
  • obtiažne snímanie videa
  • v režime Live View pomalé automatické zaostrovanie
  • problém so znečisťovaním snímača a matnice

 

Na záver malé zhrnutie:

 

 

Kompakt

Ultrazoom

Hybridný fotoaparát (mirrorless)

Zrkadlovka

Malý, šikovný, jednoduchý. Určený pre laickú verejnosť ako typický rodinný prístroj. Hlavným obmedzením je rýchlosť zaostrovania a málo citlivý snímač.

Nájdu sa tu aj vysokokvalitné modely pre pokročilých.

Na prvý pohľad zrkadlovka, v skutočnosti skôr maskovaný výkonný kompakt.

Jeho obmedzením je tiež pomalší autofokus a málo citlivý snímač.

To sú dôvody, prečo radšej zvoliť zrkadlovku. Užívatelia, ktorí sú s možnosťami tohto typu fotoaparátov oboznámení a vyhovujú im, môžu byť však s jeho funkčnosťou spokojní. Tento typ fotoaparátu bude asi postupne vytlačený hybridnými fotoaparátmi, pokaľ doňho výrobcovia nezabudujú väčší snímač.

Táto nová trieda fotoaparátov sa snaží kombinovať kompaktnosť a funkčnosť ultrazoomov s väčším snímačom a výmennými objektívmi, tak ako to poznáme u zrkadloviek.

Oproti ultrazoomom sú rýchlejšie a poskytujú lepší obrazový výstup.

Oproti zrkadlovkám sú menej nápadné a kompaktnejšie.

Systém príslušenstva je však menší.

Zrkadlovka poskytuje fotografovi najväčšie možnosti z hľadiska výberu príslušenstva a aj možnosti snímať rôzne žánre. Daňou za to sú väčšie rozmery a vyššia cena. V ponuke sú modely, ktoré zvládne aj začiatočník, ale aj prístroje pre pokročilých a profesionálov.

Systém príslušenstva poskytuje množstvo objektívov, bleskov a iných doplnkov.

Zrkadlovky si najlepšie poradia so snímaním za zlých svetelných podmienok a snímaním akčných záberov.

Pre tých, ktorí nemajú žiadne fotografické ambície a len občas chcú niečo zdokumentovať a zmieria sa s obmedzeniami danými konštrukciou

Pre tých, ktorí chcú bohatú funkčnú výbavu, objektív s extra veľkým rozsahom a koncepcia zrkadlovky im jednoducho nevyhovuje.

Zmieriť sa musia s obrazovou kvalitou kvalitného kompaktu, vyšším šumom a relatívne pomalým zaostrovaním.

Ani ryba ani rak. To, či sa takéto prístroje na trhu masovejšie uchytia, ukáže čas. Určite to nebude "masovka", ale ak pôjdu ceny dole, mohli by postupne vytlačiť ultrazoomy. Lepšia obrazová kvalita a vyššia rýchlosť ostrenia hovoria pre.

Zrkadlovka môže byť aj pre úplného začiatočníka. Očakáva sa však, že ten bude mať tendenciu kreatívnejšie s fotoaparátom pracovať.

Pre toho, kto to myslí s fotografovaním vážne, je to takmer jediná voľba.

 

Každý z konceptov má svoje výhody a nevýhody. Starostlivo zvážte pre a proti. Univerzálny fotoaparát nejestvuje. Preto niektorí náruživejší fotografi vlastnia aj niekoľko rôznych prístrojov pre rôzne použitie.

AK to s fotografiou myslíte len rekreačne pre bežné rodinné použitie, postačuje vám kompakt alebo ultrazoom. Ak ste ale len trochu náročnejší a s fotografovaním to myslíte vážne a je vaším koníčkom, upriamte pozornosť na mirrorless fotoaparáty a hlavne na digitálne zrkadlovky.

 

 

Zdroj: ephoto.sk